Salvia rosmarinus

Rozmaryn lekarski

Rozmaryn jest podkrzewem dziko rosnącym w rejonach basenu Morza Śródziemnego (łac. Rosmarinus – „rosa od morza”). Swoje szerokie zastosowanie odnalazł w świecie medycyny, kosmetologii, aromaterapii oraz sztuce kulinarnej. Wykazuje najwyższą aktywność przeciwutleniającą spośród 39 roślin zielarskich i aż 40-krotnie wyższy potencjał od warzyw i owoców. Wykorzystywane są jego liście i kwiaty, które zalecane są m.in. do rozgrzania organizmu, poprawy krążenia mózgowego, czy koncentracji.

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość od 90 do 200 cm.

Łodyga
Czterokancista, drewniejąca w drugim roku.

Liście
Równowąskolancetowate, skórzaste, brzegiem podwinięte, na wierzchu ciemnozielone, spodem kutnerowate.

Kwiaty
Nniebieskie lub różowe z odcieniami, o dwuwargowym, dzwonkowatym. 5-ząbkowym kielichu. Korona owłosiona z 2-łatkową wargą górną i 3-łatkową dolną; środkowa warga dolnej wargi jest odgięta i mocno wklęsła. W środku 2 pręciki i 1 słupek.

Owoc
Rozłupnia.

Występowanie
Dziko rośnie w rejonie Morza Śródziemnego, a uprawiany jest w wielu krajach. Występuje na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i ciepłych. Preferuje glebę przepuszczalną o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

zwiń

Właściwości rozmarynu lekarskiego

Działanie antyoksydacyjne i stany zapalne

Rozmaryn posiada silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne dzięki obecnym związkom fenolowym i flawonoidom. Zwalcza istniejące wolne rodniki i zapobiega powstawaniu nowych oraz działa ochronnie w przypadku stresu oksydacyjnego, chroniąc lipidy przed utlenianiem i redukując uszkodzenia DNA błon komórkowych. Z kolei jego przeciwzapalne właściwości porównywalne są z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Hamuje rozwój prozapalnych cytokin oraz zmniejsza prozapalną aktywność leukocytów i płytek krwi.

Drobnoustroje

Wodne i alkoholowe ekstrakty z rozmarynu są także skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwbakteryjnym i owadobójczym. Wykazuje aktywność wobec gronkowca złocistego, pałeczki okrężnicy oraz kilku gatunków Salmonelli i streptokoków. Zwalcza wirusy, grzyby i drobnoustroje powodujące schorzenia skórne, w tym grzyby Candida albicans oraz grzyby z rodzaju Aspergillus. Do tego jest jednym z niewielu metanolowych ekstraktów, które zwalczają bakterie powodujące próchnicę zębów.

Przewód pokarmowy

Medycyna naturalna zaleca stosowanie rozmarynu w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Obecna w surowcu gorycz poprawia trawienie oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego rozkurczające właściwości pomagają załagodzić bóle żołądka, wspomaga leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego, a także łagodzi zaburzenia trawienia. Dodatkowo chroni przed wrzodami żołądka, osłania wątrobę przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi, działa detoksykująco oraz wspiera leczenie syndromu leniwej wątroby i woreczka żółciowego. Pomocniczo w przypadku kamicy żółciowej oraz niedokwaśności.

Układ nerwowy i wzmocnienie organizmu

Olejek eteryczny zawarty w rozmarynie wykazuje m.in. pozytywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy, blokując normalne reakcje organizmu na stres i powodując, że stajemy się bardziej wyciszeni, spokojniejsi i pogodniejsi. Wspomaga koncentrację, uczenie się i zapamiętywanie, a także ułatwia zasypianie oraz redukuje objawy zaburzeń poznawczych, spowalniając rozwój demencji. Napar z liści rozmarynu ma także właściwości wzmacniające, gdyż podwyższa sprawność fizyczną nawet u rekonwalescentów i osób starszych.

Nowotwory

Medycyna ludowa zaleca stosowanie rozmarynu również w leczeniu hiperglikemii oraz w profilaktyce nowotworowej. Badania potwierdzają, że obniża on poziom glukozy we krwi, jednocześnie zwiększając poziom insuliny, działając silniej i skuteczniej od niektórych leków syntetycznych. Z kolei rozmarynowy olejek i diterpeny hamują rozrost komórek rakowych.

Zewnętrznie

Stosowany zewnętrznie, dzięki antybakteryjnym i antyoksydacyjnym właściwościom, hamuje proces starzenia się skóry, a także wspomaga walkę z cellulitem. Do tego przyspiesza gojenie się ran, łagodzi bóle reumatyczne i jest skutecznym środkiem do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Wykorzystując go jako płukanka do włosów, pozwala pozbyć się łupieżu, łojotoku i przetłuszczających się włosów oraz wzmacnia cebulki włosów i pobudza włosy do szybszego wzrostu.

Rośliny o podobnym działaniu

Stany zapalne (ogólnie)Szałwia lekarska
PróchnicaCebula jadalna
KoncentracjaHerbata chińska
Wrzody żołądka i dwunastnicyRóża
WłosySkrzyp polny

Przeciwwskazania do stosowania rozmarynu

Nie stosować olejku rozmarynowego doustnie. Może być niebezpieczny dla dzieci. Nie stosować w trakcie ciąży, ponieważ działa poronnie (również napar w dużych ilościach). Nie stosować w przypadku nadciśnienia lub bezsenności.

Pozyskiwanie

Rozmaryn uprawiany jest raczej w ogródkach, na balkonie, czy w doniczkach na parapecie. Jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego zewnętrznie w Polsce jest on rośliną jednoroczną. Hodowany wewnątrz może rosnąć kilka lat. W celu ususzenia najlepiej jest zbierać pod koniec maja.
Związki czynne rozmarynu słabo rozpuszczają się w wodzie, natomiast bardzo dobrze w alkoholu i olejach. Najlepiej przygotować wyciąg olejowy, nalewkę lub wino.

Składniki aktywne

rozwiń

Olejek eteryczny (2,5%) – cyneol (30%), borneol, kamfen, linalol
Flawonoidy – pochodne luteoliny i apigeniny
Kwasy wielofenolowe – kwas rozmarynowy, kwas kawowy
Trójterpeny – kwas ursolowy, kwas oleanowy
Garbniki
Związek goryczkowy –  pikrosalwina – 1,2%
Fitosterole – beta-sytosterol

zwiń

Przepisy z wykorzystaniem rozmarynu

Napar z rozmarynu

Dawkowanie:

¼ szklanki, 3 razy dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżka rozmarynu, 250 ml wody.

Rozmaryn zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i parzymy przez 15 minut.

Wino rozmarynowo-lawendowe

Dawkowanie:

1 raz dziennie, 1 kieliszek rozcieńczony z wodą.

Przygotowanie:

3 łyżki rozmarynu, 3 łyżki lawendy, białe wino wytrawne.

Zioła wsypujemy do ciemnej butelki, zalewamy winem i odstawiamy na 10 dni w ciepłe miejsce, codziennie nim wstrząsając. Następnie przelewamy do garnka, gotujemy na małym ogniu przez 15 minut, przecedzamy i rozlewamy do butelek.

Odmładzająca maseczka z rozmarynu

Dawkowanie:

Stosować w miarę potrzeby.

Przygotowanie:

2 łyżki świeżego rozmarynu, 1 żółtko od jajka, 2 łyżki śmietany.

Zioła mieszamy z żółtkiem i śmietaną, po czym nakładamy na twarz i dekolt. Po 10 minutach zmywamy.

Olejek do twarzy i ciała

Dawkowanie:

Stosować w miarę potrzeby.

Przygotowanie:

3 gałązki świeżego rozmarynu, 250 ml: (oliwa z oliwek / olejek z awokado / olej ze słodkich migdałów).

Rozmaryn zalewamy wybranym olejem i odstawiamy na tydzień w nasłonecznionym i ciepłym miejscu.

Inne

Dawkowanie:
Przygotowanie:

1# Rozmaryn skutecznie odstrasza mole, a gałązka wrzucona do ogniska odstraszy komary. Natomiast napar z rozmarynu wymieszany z sokiem z cytryny pomoże pozbyć się kleszczy.

2# Kąpiel w rozmarynie – 4 łyżki świeżych liści rozmarynu zalać 1 litrem wody, dodać 1 łyżkę oliwy z oliwek i zagotować. Odstawić na 20 minut, po czym wlać do wanny. Kąpiel działa energetyzująco i wzmacnia odporność.