Althaea officinalis

Prawoślaz lekarski

Jak nazwa sugeruje, prawoślaz zawiera śluzy, dzięki którym posiada właściwości zmiękczające. Jest to roślina bogata w związki o działaniu łagodzącym w stosunku do błon śluzowych i skóry, stąd najczęściej wykorzystywanym produktem jest syrop prawoślazowy na kaszel, który jest również przeznaczony do stosowania u dzieci. Jest też jednym z niewielu syropów, który można stosować zarówno przy suchym, jak i mokrym kaszlu. Zastosowanie lecznicze posiada jego korzeń (najwięcej substancji śluzowych) oraz liście (mają o połowę mniej substancji śluzowych niż korzeń).

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość do 1,5 m.

Liście
Ulistnienie skrętoległe. Liście posiadają długie ogonki i mają około 7–10 cm długości. Blaszka jest kształtu sercowatego lub jajowatego z 3–5 płytkimi klapami i brzegiem karbowanym bądz ząbkowanym.

Kwiaty
Różowe, dość duże, umieszczone głównie na wierzchołku łodygi w kątach liści, pojedynczo lub po kilka. Są to kwiaty promieniste, 5-krotne, a ich liczne pręciki zrośnięte są nitkami w rurkę wokół słupka.

Owoce
Rozłupnie rozpadające się na liczne ciemnobrunatne, nerkowate i płaskie rozłupki.

Korzeń
Walcowaty do 3 cm średnicy, nieokorowany barwy szarawobrunatnej, okorowany – szarawobiałej.

Występowanie
Występuje w Europie środkowej, południowej i wschodniej, na Bliskim Wschodzie, północnej Afryce oraz Azji. Powszechnie uprawiany, w Polsce w stanie dzikim rośnie dość rzadko. Znaleźć go można na murawach, solniskach, przydrożach i na łąkach.

zwiń

Właściwości prawoślazu lekarskiego

Górne drogi oddechowe

Prawoślaz jest przede wszystkim skutecznym środkiem na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Badania potwierdzają, że śluzy obecne m.in. w korzeniu łagodzą kaszel oraz obniżają jego częstotliwość i intensywność skuteczniej niż leki przeciwkaszlowe. Substancje śluzowe działają osłaniająco, powlekająco, łagodzą podrażnienia i ułatwiają odkrztuszanie. Do tego śluzy łagodzą stany zapalne i przyspieszają gojenie się ran. Przetwory polecane są przy wszelkiego rodzaju nieżytach i bólach gardła, zalegających się w oskrzelach wydzielinach oraz zapaleniach krtani i strun głosowych. Wspiera leczenie anginy oraz zakażeń przebiegających z suchym męczącym kaszlem. Działa także pomocniczo w przypadku wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych.

Przewód pokarmowy

Osłaniające właściwości prawoślazu korzystnie wpływają także na układ pokarmowy. Zawarty w surowcu śluz nie ulega hydrolizie, wręcz zwiększa swoją lepkość przy zetknięciu z sokiem żołądkowym. Dzięki temu błony śluzowe przewodu pokarmowego chronione są przed drażniącymi i żrącymi kwasami mineralnymi (np. kwas solny), przyprawami (pieprz, ostra papryka), napojami alkoholowymi, lekami, czy toksynami bakteryjnymi. Roztwory wspomagają leczenie uszkodzonej śluzówki oraz łagodzą nieżyt żołądka, nadkwaśność, początkowe stany choroby wrzodowej i zgagę. Stosowane są także w przypadku problemów z dwunastnicą. Do tego prawoślaz poprawia trawienie, poprawia perystaltykę jelit i reguluje cykle wypróżnień. Uśmierza ból związany z zaburzeniami trawiennymi i działa lekko przeczyszczająco w przypadku atonicznych zaparć, zwłaszcza u osób starszych (proszek) i dzieci (lewatywy z odwaru z korzenia).

Drobnoustroje

Prawoślaz wykazuje również właściwości przeciwbakteryjne. Ekstrakt z korzenia działa wyniszczająco wobec większości bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne dziąseł. Z kolei nadziemne części prawoślazu mają właściwości przeciwbakteryjne zwalczające bakterie zakażające pożywienie.

Zewnętrznie

Stosowany zewnętrznie w formie okładów działa zmiękczająco i osłaniająco. Łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz stany zapalne skóry i oczu, niweluje świąd skóry, a także działa zmiękczająco na wrzody i czyraki. Przynosi ulgę w przypadku oparzenia I stopnia oraz przy uszkodzeniach substancjami żrącymi i wyniszczającymi naskórek. Przyspiesza gojenie ran, wspiera leczenie jęczmienia i ropni, z kolei napar z prawoślazu można stosować również w formie nasiadówek w przypadku zapalenia pęcherza i problemów z częstym oddawaniem moczu.

Rośliny o podobnym działaniu

Zalegająca wydzielina (flegma)Stokrotka pospolita
Nadkwasota żołądkaLen zwyczajny
Zapalenie dziąsełOgórecznik lekarski
Stany zapalne skóryRumianek pospolity
JęczmieńMelisa lekarska

Przeciwwskazania do stosowania prawoślazu

Nie powinien być stosowany w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia bez wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Nie stosować w czasie ciąży i karmienia piersią. Długotrwałe stosowanie prawoślazu, ze względu na obecność śluzu, może utrudniać wchłanianie witamin, składników mineralnych, oraz niektórych leków. Ostrożność powinni zachować też alergicy, osoby chorujące na astmę oskrzelową oraz nadwrażliwi na składniki ziela.

Pozyskiwanie

Liście najlepiej zbierać przed okresem kwitnienia (lipiec-sierpnień) lub na jego początku. Suszyć układając cienką warstwą w przewiewnym i ciemnym miejscu. Korzenie zbieramy jesienią, drugiego roku uprawy lub wiosną trzeciego roku. Po wykopaniu szybko oczyszczamy, oskrobujemy z kory, suszymy i kroimy na mniejsze części. Suszymy w temperaturze około 20 stopni. Dobrze wysuszony korzeń ma jasnożółtą skórę i biały miąższ. Związki aktywne prawoślazu są dobrze rozpuszczalne w wodzie, ale najskuteczniejsze są preparaty przygotowane na zimno, czyli maceraty, a nie napary lub odwary.

Składniki aktywne

rozwiń

Korzeń
Mieszanina śluzu (28%) – kwas galakturonowy, glukany, arabinogalaktany
Pektyny – 10%
Sacharoza – 10%
Skrobia
Asparagina – 2%
Betaina
Sole mineralne

Liście
Substancje śluzowe – 10%
Polifenole – flawonoidy (tilirozyd, hipolaetyna-8-gentiobiozyd), kwasy fenolowe, kumaryny
Kwasy organiczne
Sole mineralne

zwiń

Przepisy z wykorzystaniem prawoślazu

Napar z korzenia prawoślazu

Dawkowanie:

2-3 razy dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżka suszonego korzenia, 250 ml wody.

Prawoślaz zalewamy letnią wodą i odstawiamy na godzinę do naciągnięcia. Po tym czasie zagotowujemy, przecedzamy i po lekkim przestygnięciu wypijamy lub robimy z niego okłady.

Odwar z korzenia prawoślazu

Dawkowanie:

2-3 razy dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżka suszonego korzenia, 250 ml wody.

Prawoślaz zalewamy letnią wodą i odstawiamy na godzinę do naciągnięcia, po czym wypijamy.

Napar z liści prawoślazu

Dawkowanie:

1-3 filiżanki dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżeczka liści prawoślazu, 150 ml wody
Ziele zalewamy wrzątkiem i zaparzamy od 5-10 minut pod przykryciem.

Syrop z korzenia prawoślazu

Dawkowanie:

Dzieci od 3 roku życia – ½-1 łyżeczka, 3 razy dziennie
Dzieci od 6 roku życia – 1 łyżeczka, 3 razy dziennie
Od 12 roku życia – 1 łyżka 3-4 razy dziennie.

Nie przekraczać 5 dawek

Przygotowanie:

3 łyżki korzenia prawoślazu, 40 ml spirytusu, 750 ml wody, ¾ szklanki płynnego miodu lub cukru.

Korzeń drobno kroimy lub mielimy w moździerzu na proszek. Zalewamy spirytusem i odstawiamy na chwilę, po czym mieszamy całość z wodą. Słoik odstawiamy na 6-7 godzin, jak najczęściej wstrząsając. Całość filtrujemy przez szmatkę, mieszamy z miodem lub cukrem, a następnie gotujemy na małym ogniu dotąd, do póki nie odparuje szklanka wody i mikstura się zagęści.

Inne

Dawkowanie:
Przygotowanie:

1# Skuteczny środek na zaparcia – proszek z korzenia prawoślazu – 1 łyżkę wsypujemy do ½ szklanki letniej wody, mieszamy i całość wypijamy, 2 razy dziennie po posiłku.