Ballota nigra

Mierznica czarna

Mierznica swoją nazwę gatunkową (określana także jako ballota) zawdzięcza charakterystycznej właściwości, jaką jest fakt, że po zerwaniu, w trakcie suszenia czernieje. Ze względu na szerokie działanie lecznicze, stosowana jest przy wielu schorzeniach od setek lat, niestety jej nieprzyjemny smak, jak i zapach powodują, że nie jest ona już tak popularna w użytku. W Polsce roślina ta uznawana jest za archeofit, czyli roślinę obcego pochodzenia. Surowcem leczniczym są jej pędy wraz z kwiatostanami.

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość od 40 do 80 cm.

Łodyga
Wyraźnie cztero-kanciasta, podłużnie prążkowana, ciemnozielona lub czerwonawobrunatna, mniej lub bardziej owłosiona.

Liście
Ulistnienie nakrzyżległe. Liście są szarawozielone, ogonkowe, blaszka jajowata lub okrągła i 2–4 cm szeroka. Brzeg jest nieregularnie karbowany, o nasadzie sercowatej lub klinowatej.

Kwiaty
Zebrane w gęste nibyokółki w kątach liści, na wyraźnych szypułkach. Kwiaty grzbieciste. Mają owłosiony, rurkowato-lejkowaty kielich o 10 wystających nerwach i rynienkowatych podłużnie ząbkach. Jasnoróżowa lub różowo-liliowa korona kwiatu.

Owoc
Rozłupki o długości do 2 mm.

Występowanie
Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego i Azji Środkowej. Obecnie występuje w Afryce Północnej, Europie i Azji Zachodniej. Rośnie na glebach wapiennych, w gruzowiskach, żywopłotach i przydrożach.

zwiń

Właściwości mierznicy czarnej

Układ nerwowy

Mierznica stosowana jest przede wszystkim w przypadku leczenia układu nerwowego, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby nerwicowe i zaburzenia psychiczne. Wykazuje działanie sedatywne, wiec wspomaga leczenie nerwowości, niepokoju, zaburzeń nerwowych, w razie obniżenia nastroju oraz lekkich zaburzeń snu. Zalecana jest szczególnie kobietom, u których występują wymienione objawy w okresie menopauzy. W naturalny sposób wycisza organizm i niweluje niepokój. Zawiera składniki posiadające podobne działanie do benzodiazepinów, które stosowane są w farmakologii jako leki przeciwlękowe.

Układ krążenia

Właściwości lecznicze mierznicy wpływają również ochronnie na tkankę nerwową oraz na mięsień sercowy. Powoduje spadek częstości skurczów mięśnia sercowego, reguluje rytm jego pracy, rozluźnia mięśnie szkieletowe i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie. Natomiast zawarte w mierznicy polifenole są silnymi przeciwutleniaczami, które obniżają toksyczność utlenionego cholesterolu LDL, przeciwdziałając przy tym miażdżycy. Do tego reguluje glikemię i obniża poziom glukozy we krwi.

Drobnoustroje

Ballota jest także skutecznym lekiem na przeziębienie i grypę, ponieważ działa napotnie oraz wspomaga zwalczanie wirusów i grzybów. Zwalcza bakterię Proteus mirabilis odpowiedzialną za zakażenie dróg moczowych, gronkowca złocistego oraz jego szczep odporny na działanie antybiotyków.

Górne drogi oddechowe oraz działanie znieczulające

Wykazuje także działanie przeciwskurczowe i przeciwbólowe, m.in. w obrębie dróg oddechowych, zapobiegając atakom kaszlu, czy łagodząc bolesne skurcze jelit. Jest bardzo dobrym środkiem pomocniczym przy terapii bólu, który nie jest urazem mechanicznym. Nerwobóle, bóle głowy, przewlekłe zespoły bólowe, bóle grzbietu, klatki piersiowej, ale również artretyzm i reumatyzm. Wykorzystywana jest również w przypadku mdłości oraz wymiotów.

Rośliny o podobnym działaniu

StresMelisa lekarska
Arytmia sercaGłóg
GrypaDziewanna
Skurcze jelitRumianek pospolity
WymiotyBazylia pospolita

Przeciwwskazania do stosowania mierznicy

Kuracji z ziela mierznicy nie powinno się stosować dłużej niż przez okres 2 tygodni. Z racji braku wystarczających badań nad wpływem mierznicy na płód oraz zdolności przenikania surowca do mleka matki nie zaleca się jego stosowania w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Sedatywne działanie mierznicy może mieć wpływ na zdolność kierowania pojazdami i obsługę maszyn.

Pozyskiwanie

Kwiaty rozdrabniamy, a następnie suszymy w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu.

Składniki aktywne

rozwiń

Polifenole – flawonoidy (pochodne luteoliny i apigeniny), kwasy fenolowe
Diterpeny – pochodne labdanu (ballotinon, ballonigryna)
Fenylopropanoidy (5,5%) – werbaskozyd, forsytozyd B, arenariozyd, ballotetrozyd
Olejki eteryczne – seskwiterpenty (germacren D), monoterpeny
Kwasy organiczne – kwas szczawiowy, akonitowy, cytrynowy, askorbinowy

zwiń

Przepisy z wykorzystaniem mierznicy

Napar z mierznicy

Dawkowanie:

2-3 razy dziennie, najlepiej przed jedzeniem.

Przygotowanie:

1 łyżka ziela mierznicy, 250 ml wody.

Ziele zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem około 20 minut.

Odwar z mierznicy

Dawkowanie:

½ szklanki, 2-4 razy dziennie, zależnie od nasilenia objawów choroby.

Przygotowanie:

1-2 łyżki ziela, spirytus, 250 ml wody.

Ziele rozdrabniamy, zwilżamy spirytusem i przykrywamy na 2-3 minuty. Następnie zalewamy wodą, przykrywamy i powoli doprowadzamy do zagotowania. Pozostawiamy na wolnym ogniu na 20 minut, po czym odstawiamy na kolejne 20 minut i przecedzamy.

Intrakt mierznicowy

Dawkowanie:

1-3 razy dziennie, po 5-10 ml, przez 1-2 miesiące.

Przygotowanie:

50g świeżego rozdrobnionego ziela mierznicy, 250 ml spirytusu 50-60%.

Ziele zalewamy gorącym alkoholem, po czym odstawiamy do maceracji na czas 1 tygodnia. Następnie filtrujemy i przelewamy do butelek.

Nalewka mierznicowa na winie

Dawkowanie:

1 kieliszek dziennie.

Przygotowanie:

1 część rozdrobnionego ziela mierznicy, spirytus, 500ml wina wytrawnego.

Ziele skropić spirytusem i przykryć na 2-3 minuty, po czym zalać ciepłym winem wytrawnym. Następnie odstawić na czas wytrawiania, na 1 miesiąc i przefiltrować.

Nalewka mierznicowa

Dawkowanie:

1-2 ml, 2-3 razy dziennie.

Przygotowanie:

50g rozdrobnionego ziela mierznicy, 500 ml spirytusu 40-60%.

Ziele zalewamy alkoholem i odstawiamy na czas maceracji na co najmniej 1 tydzień, po czym filtrujemy i przelewamy do butelek.