Arctostaphylos uva-ursi

Mącznica lekarska

Mącznica jest niewielkim krzewem z tej samej rodziny co borówka i żurawina, i tak samo posiada właściwości lecznicze w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Określana jest również niedźwiedzim gronem, a jej nazwa nawiązuje do mączystego smaku owoców. Choć jagody mącznicy są jadalne, to właśnie liście są surowcem leczniczym. Z racji tego, że w Polsce grozi jej wyginięcie, jest objęta częściową ochroną gatunkową.

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość od 30 do 60 cm.

Pędy
Młode są delikatnie owłosione, starsze pokryte są brunatną, łuszczącą się korą.

Liście
Małe, skórzaste, o długości 1-3 cm, odwrotnie jajowate, całobrzegie, na krótkich ogonkach. Wierzch błyszczący. Spód nie posiada kropek. Ulistnienie skrętoległe.

Kwiaty
Różowe lub białe, zebrane w zwisające grona, dzbanuszkowate.

Owoce
Czerwona, połyskująca jagoda, o mączystym miąższu.

Występowanie
Występuje w całej Europie, na Kaukazie, Himalajach, na Syberii oraz w Ameryce Północnej. W Polsce pospolita w lasach sosnowych, w północnej części niżu, bardzo rzadko w górach. Preferuje półcień.

zwiń

Właściwości mącznicy lekarskiej

Układ moczowy

Liście mącznicy zawierają glikozydy fenolowe (w tym arbutynę), które uwalniają hydrochinon – związek działający silnie przeciwbakteryjnie w rejonie dróg moczowych. Arbutyna rozkłada się tylko, kiedy odczyn moczu jest alkaliczny (zasadowy, optymalnie 7,5-8 pH). Uzyskuje się go, pijąc duże ilości wody oraz ograniczając spożywanie mięsa i cukru. Hydrochinon zwalcza wszystkie drobnoustroje powodujące infekcje dróg moczowych (w tym odmiany anybiotykoodporne), m.in. Staphylococcus albus, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus faecalis, a w szczególności pałeczki Proteus. Ponadto, jego bakteriobójcze właściwości utrzymują się w moczu przez kilka godzin. Stosowany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych, zapalenia kłębków nerkowych, miedniczek nerkowych i pęcherza, przypadkach podostrych, ostrych, przewlekłych i powracających (zwłaszcza u osób starszych i młodzieży oraz osób źle znoszących długotrwałą antybiotykoterapię), a także w połączeniu z chemioterapeutykami.

Mącznica działa diuretycznie i antyoksydacyjnie. Nie wykazuje jednak na tyle silnego działania, aby była stosowana samodzielnie, dlatego zaleca się dodawanie jej do mieszanek ziołowych wspierających leczenie chorób układu moczowego. Ekstrakty z mącznicy delikatnie zwiększają ilość wydalanego moczu, a także usuwanie jonów sodowych i chlorkowych z organizmu. Polecane są w przypadku stanów zapalnych dróg moczowych, w razie kamicy nerkowej, białkomoczu i moczeniu nocnym. Osłabiają uczucie wzdęcia i regulują ilość wody w organizmie, przez co korzystnie wpływają na utratę wagi.

Drobnoustroje

Przetwory z mącznicy działają również antyseptycznie i wzmacniają działanie antybiotyków. Obecne w surowcu garbniki wykazują właściwości ściągające na błony śluzowe przewodu pokarmowego. Dzięki temu unieczynniają drobnoustroje i wytwarzane przez nie toksyny, skutecznie usuwają bakterie odpowiedzialne za infekcje jelitowe i zwiększając skuteczność antybiotyków syntetycznych zwalczających bakterie typu gronkowiec złocisty. Z kolei zmniejszanie przepuszczalności ścian jelit powoduje, że wodne wyciągi hamują krwawienie z uszkodzonych naczyń, a także łagodzą biegunki.

Zewnętrznie

Stosowanie mącznicy zewnętrznie działa rozjaśniająco na skórę, poprawia jej kondycję, odpręża oraz łagodzi stany zapalne skóry. Rozjaśnia brązowe przebarwienia pojawiające się w miejscach wystawianych na słońce oraz związane z plamami ciążowymi i ostudą. Niweluje plamy wątrobowe, piegi, ślady po poparzeniu słonecznym oraz reguluje melanogenezę. Napar wykorzystuje się również do przemywania oczu, płukanek jamy ustnej oraz w formie okładów na bóle pleców i bóle reumatyczne. Olej z liści z kolei stosuje się w formie maści w przypadku wysypki i owrzodzeń skóry.

Rośliny o podobnym działaniu

Zapalenie pęcherzaPietruszka zwyczajna
Moczenie nocneDziurawiec zwyczajny
Gronkowiec złocistyOrzech włoski
PrzebarwieniaPrzywrotnik pospolity

Przeciwwskazania do stosowania mącznicy

Nie stosować z lekami zakwaszającymi mocz. Leczenie mącznicą może trwać najdłużej tydzień, nie więcej niż 5 razy w ciągu roku. Stosowanie przez dłuższy czas może powodować zatrucie hydrochinonem, którego efektem są nudności, stłuszczenie wątroby, nadpobudliwość, podrażnienie żołądka i niedokrwistość. Dawki większe niż zalecane mogą powodować szum w uszach, ból brzucha i mdłości. Inne leki stosować dopiero po 2 godzinach. Nie stosować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, w stanach pooperacyjnych nerek i przewodu pokarmowego, w przypadku zaawansowanego zanikowego nieżytu błony śluzowej żołądka oraz niedokrwistości niedobarwliwej. Zażywanie łączyć ze środkami alkalizującymi mocz.

Pozyskiwanie

Liście z górnych części pędów zbieramy pod koniec okresu wegetacji, jesienią.  Suszymy w sposób naturalny w zacienionym, przewiewnym miejscu.

Składniki aktywne

rozwiń

Glikozydy fenolowe (do 12%) – arbutyna, metyloarbutyna (małe ilości)
Wolny hydrochinon
Garbniki hydrolizujące (6-19%) – gallotaniny, kwas galusowy (85%) i ciągowy (4%)
Flawonoidy (1,5%) – hiperozyd, kwercytryna, mirycetyna, izokwercytryna
Trójterpeny – kwas ursolowy (0,75%) oraz uwaol
Kwasy polifenolowe (6%) – kwas chinowy, elagowy oraz galusowy

zwiń

Przepisy z wykorzystaniem mącznicy

Odwar z liści mącznicy

Dawkowanie:

1-2 łyżki, co 3 godziny.

Przygotowanie:

1 łyżka surowca, 250 ml wody.

Ziele zalać letnią wodą i ogrzewać do czasu wrzenia, po czym gotować pod przykryciem jeszcze przez 5-7 minut. Następnie odstawić na 10 minut i przecedzić.

Napar z liści mącznicy

Dawkowanie:

1-3 filiżanek dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżeczka ziela, 150 ml wody.

Ziele zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 5-10 minut.

Inne

Dawkowanie:
Przygotowanie:

1# Suszone liście mącznicy mogą być stosowane jako alternatywa dla palaczy, zamiast tytoniu.