Opis rośliny
rozwińPokrój
Osiąga wysokość od 3 do 7 m.
Liście
Wąskie, jasnozielone liście, wydzielające silny zapach.
Kwiaty
Drobne, bladofioletowe lub białe, w gęstych, szczytowych kwiatostanach
Występowanie
Pochodzi z Ameryki Południowej. Roślina preferuje glebę gliniastą, pełne słońce oraz dużo wody i światła.
Właściwości lippii trójlistnej
Układ nerwowy
Lippia trójlistna pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz łagodzi bóle. Zawiera werbenalinę, która jest wykorzystywana do leczenia bólu zatok, głowy oraz migreny. Działa uspokajająco na organizm, ułatwia zasypianie, łagodzi niepokój oraz niweluje tachykardię. Do tego łagodzi negatywne skutki depresji i stresu, ma właściwości regeneracyjne, przez co zalecana jest w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Górne drogi oddechowe
Cytral, który odpowiada za smak i aromat, wspiera układ immunologiczny, działając przeciwzapalnie oraz również przeciwbólowo. Werbena najlepiej kiedy jest stosowana w sytuacjach kiedy jesteśmy najbardziej podatni na infekcje. Zmniejsza przy tym gorączkę, łagodzi kaszel, nieżyt oskrzeli i dzięki zawartości antyoksydantów spowalnia procesy starzenia się skóry i wspiera walkę z nowotworami. Przeciwzapalne właściwości werbeny pomagają w leczeniu chorób z autoagresji, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów.
Drobnoustroje
Zawarty w roślinie olejek eteryczny wykazuje silne właściwości antymikrobowe. Zwalcza infekcje oraz pasożyty odpowiedzialne przede wszystkim za tropikalne zakażenia, bakterie Helicobacter pylori i gronkowca złocistego oraz wirusy, w tym wirusa dengi. Z kolei funkcje przeciwgrzybicze dobrze sprawdzą się w przypadku grzybicy skóry oraz grzybicy drobnoustrojowej.
Przewód pokarmowy
Lippia łagodzi również schorzenia układu pokarmowego takiej jak mdłości, nudności oraz różne dolegliwości wątroby. Ułatwia trawienie, łagodzi bóle brzucha, działa rozkurczowo i skutecznie leczy zaburzenia pracy żołądka oraz jelit.
Zewnętrznie
Stosowana zewnętrznie oraz w kosmetyce wspiera walkę z trądzikiem, a także działa przeciwzmarszczkowo. Z kolei przepłukanie ust naparem z werbeny skutecznie odświeża oddech.
Rośliny o podobnym działaniu
Migrena – Bez czarny
Zapalenie oskrzeli (bronchit) – Jodła pospolita
Pasożyty – Bylica piołun
Nudności – Galangal
Zmarszczki – Przywrotnik pospolity
Przeciwwskazania do stosowania lippii
Werbeny nie powinny stosować kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby, które reagują alergicznie na tę roślinę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej ilości.
Pozyskiwanie
Lippia rośnie bardzo szybko w lecie, z kolei zimą, ze względu na warunki klimatyczne, musi zostać przeniesiona do pomieszczenia. Jest wrażliwa na zimno i obumiera w temp. poniżej 0 stopni. Zbiera się ją po okresie kwitnienia, czyli od lipca-sierpnia do połowy października.
Składniki aktywne
rozwińOlejki eteryczne – geranial, neral, limonen, cytral, carvon, nerol, dipenten, citroncol, alfa- I beta-pinen spatulenol, ar-kurkumen
Flawonoidy – artemityna, witeksyna i hesperydyna
Kwasy fenolowe
Lignany
Przepisy z wykorzystaniem lippii
Napar z lippii trójlistnej
Dawkowanie:1-2 dziennie.
Przygotowanie:3-4 gramy lippii, 250 ml wody.
Ziele zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut.
Nalewka z werbeny cytrynowej
Dawkowanie:5-10ml, 2-3 razy dziennie.
Przygotowanie:50 listków werbeny cytrynowej, 200g cukru, ½ l wódki.
Do słoja wsypujemy cukier, dodajemy liście lippii i zalewamy wódką. Odstawiamy na 2 miesiące, po czym przecedzamy.
Inne
Dawkowanie:Przygotowanie:
1# Odstraszanie owadów i łagodzenie ukąszeń – świeże liście zmiąć i pocierać nimi skórę
2# Dorośli mogą spożywać olejek eteryczny 1-3 razy dziennie po 2 krople olejku eterycznego z lippii, ale musi on być wcześniej rozpuszczony w oleju roślinnym.
3# Uspokajająca kąpiel aromatyczna – do kąpieli dodać kilka kropel olejku eterycznego lub garść liści lippii owinąć gazą, związać i zanurzyć w wannie.