Aloysia citrodora

Lippia trójlistna

Popularnie nazywana Werbeną cytrynową roślina, której cechą charakterystyczną jest intensywny, cytrynowy zapach. Nie jest jednak ani werbeną, ani palczatką cytrynową (znaną także jako trawa cytrynowa). Jest popularnym składnikiem perfum, stąd wiele osób kojarzy ją przede wszystkim z przemysłem perfumeryjnym. Jej niepowtarzalny cytrynowy smak i orzeźwiający aromat wykorzystywany jest do wzbogacania potraw, a przy tym działa uspokajająco, przeciwbólowo i relaksująco.

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość od 3 do 7 m.

Liście
Wąskie, jasnozielone liście, wydzielające silny zapach.

Kwiaty
Drobne, bladofioletowe lub białe, w gęstych, szczytowych kwiatostanach

Występowanie
Pochodzi z Ameryki Południowej. Roślina preferuje glebę gliniastą, pełne słońce oraz dużo wody i światła.

zwiń

Właściwości lippii trójlistnej

Układ nerwowy

Lippia trójlistna pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz łagodzi bóle. Zawiera werbenalinę, która jest wykorzystywana do leczenia bólu zatok, głowy oraz migreny. Działa uspokajająco na organizm, ułatwia zasypianie, łagodzi niepokój oraz niweluje tachykardię. Do tego łagodzi negatywne skutki depresji i stresu, ma właściwości regeneracyjne, przez co zalecana jest w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Górne drogi oddechowe

Cytral, który odpowiada za smak i aromat, wspiera układ immunologiczny, działając przeciwzapalnie oraz również przeciwbólowo. Werbena najlepiej kiedy jest stosowana w sytuacjach kiedy jesteśmy najbardziej podatni na infekcje. Zmniejsza przy tym gorączkę, łagodzi kaszel, nieżyt oskrzeli i dzięki zawartości antyoksydantów spowalnia procesy starzenia się skóry i wspiera walkę z nowotworami. Przeciwzapalne właściwości werbeny pomagają w leczeniu chorób z autoagresji, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów.

Drobnoustroje

Zawarty w roślinie olejek eteryczny wykazuje silne właściwości antymikrobowe. Zwalcza infekcje oraz pasożyty odpowiedzialne przede wszystkim za tropikalne zakażenia, bakterie Helicobacter pylori i gronkowca złocistego oraz wirusy, w tym wirusa dengi. Z kolei funkcje przeciwgrzybicze dobrze sprawdzą się w przypadku grzybicy skóry oraz grzybicy drobnoustrojowej.

Przewód pokarmowy

Lippia łagodzi również schorzenia układu pokarmowego takiej jak mdłości, nudności oraz różne dolegliwości wątroby. Ułatwia trawienie, łagodzi bóle brzucha, działa rozkurczowo i skutecznie leczy zaburzenia pracy żołądka oraz jelit.

Zewnętrznie

Stosowana zewnętrznie oraz w kosmetyce wspiera walkę z trądzikiem, a także działa przeciwzmarszczkowo. Z kolei przepłukanie ust naparem z werbeny skutecznie odświeża oddech.

Rośliny o podobnym działaniu

MigrenaBez czarny
Zapalenie oskrzeli (bronchit)Jodła pospolita
PasożytyBylica piołun
NudnościGalangal
ZmarszczkiPrzywrotnik pospolity

Przeciwwskazania do stosowania lippii

Werbeny nie powinny stosować kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby, które reagują alergicznie na tę roślinę. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej ilości.

Pozyskiwanie

Lippia rośnie bardzo szybko w lecie, z kolei zimą, ze względu na warunki klimatyczne, musi zostać przeniesiona do pomieszczenia. Jest wrażliwa na zimno i obumiera w temp. poniżej 0 stopni. Zbiera się ją po okresie kwitnienia, czyli od lipca-sierpnia do połowy października.

Składniki aktywne

rozwiń

Olejki eteryczne – geranial, neral, limonen, cytral, carvon, nerol, dipenten, citroncol, alfa- I beta-pinen spatulenol, ar-kurkumen
Flawonoidy – artemityna, witeksyna i hesperydyna
Kwasy fenolowe
Lignany

zwiń

Przepisy z wykorzystaniem lippii

Napar z lippii trójlistnej

Dawkowanie:

1-2 dziennie.

Przygotowanie:

3-4 gramy lippii, 250 ml wody.

Ziele zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut.

Nalewka z werbeny cytrynowej

Dawkowanie:

5-10ml, 2-3 razy dziennie.

Przygotowanie:

50 listków werbeny cytrynowej, 200g cukru, ½ l wódki.

Do słoja wsypujemy cukier, dodajemy liście lippii i zalewamy wódką. Odstawiamy na 2 miesiące, po czym przecedzamy.

Inne

Dawkowanie:
Przygotowanie:

1# Odstraszanie owadów i łagodzenie ukąszeń  – świeże liście zmiąć i pocierać nimi skórę

2# Dorośli mogą spożywać olejek eteryczny 1-3 razy dziennie po 2 krople olejku eterycznego z lippii, ale musi on być wcześniej rozpuszczony w oleju roślinnym.

3# Uspokajająca kąpiel aromatyczna – do kąpieli dodać kilka kropel olejku eterycznego lub garść liści lippii owinąć gazą, związać i zanurzyć w wannie.