Agastache foeniculum

Kłosowiec fenkułowy

Zwany potocznie miętą meksykańską, jest wieloletnią rośliną mrozoodporną, która pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie uznawana jest za jedną z najlepszych miododajnych roślin. Wśród pszczelarzy uprawiany jest pod nazwą lofant. Ziele to jest niezwykle aromatyczne, pachnące anyżem. Swoje zastosowanie znalazł w perfumerii, produkcji mydła, aromatyzowaniu ciast i oczywiście ziołolecznictwie. Surowcem leczniczym są kwiatostany kłosowca.

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość ponad 1m.

Pędy
Sztywne, kanciaste i wzniesione.

Liście
Ulistnienie naprzeciwległe. Liście całobrzegie, karbowane lub ząbkowane, zwykle lancetowate.

Kwiaty
Zebrane w gęstych, skupionych okółkach w szczytowej części pędu tworząc w efekcie kłosopodobne kwiatostany złożone. Korona niebieska, niebiesko-purpurowa lub biała.

Owoce
Czterodzielne rozłupnie, rozpadające się na cztery pojedyncze rozłupki.

Występowanie
Pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie w górach na terenach trawiastych i w lasach.

zwiń

Właściwości kłosowca fenkułowego

Górne drogi oddechowe

Podobnie jak większość roślin jasnowatych (mięta, tymianek, bazylia), kłosowiec jest rośliną aromatyczną, przez co stosowana jest w przypadku schorzeń układu oddechowego, przy przeziębieniach i katarze. Do tego stymuluje pocenie się oraz obniża gorączkę.

Układ krążenia i przewód pokarmowy

Do tego korzystnie wpływa na układ krwionośny, uelastyczniając naczynia krwionośne i pośrednio wpływając na regulację pracy serca. Stymuluje trawienie, wydalanie gazów jelitowych i łagodzi zaburzenia układu pokarmowego.

Drobnoustroje

Zawarty w roślinie olejek eteryczny z nadziemnych części kłosowca zawiera silne substancje aktywne, przez co jest owadobójczy (można go stosować zamiast syntetycznych środków owadobójczych), a także antybakteryjny. Jest toksyczny wobec kropidlaka popielatego (może wywołać poważne infekcje płucne) i kropidlaka żółtego (wytwarza cząsteczki kancerogenne atakujące wątrobę), do tego hamuje rozrost wielu bakterii.

Stany zapalne

Olejek jest także silnie przeciwzapalny i może zahamować rozwój stanów zapalnych w stadiach zarówno początkowych, jak i tych bardziej zaawansowanych.

Układ nerwowy

Kłosowiec wpływa korzystnie na układ nerwowy. Jego aromat działa przede wszystkim uspokajająco oraz poprawia jakość snu.

Zewnętrznie

Jest również szeroko stosowany zewnętrznie w postaci inhalacji i kąpieli leczniczych, m.in. w przypadku chorób skórnych wywołanych grzybicą.

Rośliny o podobnym działaniu

KatarSosna zwyczajna
OwadyBazylia pospolita
Stany zapalne (ogólnie)Rozmaryn lekarski
Zaburzenia snuDziurawiec zwyczajny
GrzybicaJałowiec pospolity

Przeciwwskazania do stosowania kłosowca

Brak przeciwwskazań.

Pozyskiwanie

Roślina dziko nie występuje w Polsce oraz z racji tego, że częściej traktowany jest jako roślina ozdobna, rzadko trafia do aptek i sklepów zielarskich. Najlepiej kupić go w sklepach ogrodniczych i posadzić u siebie w ogrodzie.

Składniki aktywne

rozwiń

Olejek eteryczny – estragol, anetol, limonen, eukaliptol, menton
Seskwiterpeny
Flawonoidy

zwiń

Przepisy z kłosowca fenkułowego

Napar z kłosowca

Dawkowanie:

1-3 fliliżanki dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżeczka do kawy świeżej lub suszonej rośliny, 150 ml wody.

Ziele zalać wrzątkiem i parzyć przez 5-10 minut.