Opis rośliny
rozwińPokrój
Osiąga wysokość ponad 1m.
Pędy
Sztywne, kanciaste i wzniesione.
Liście
Ulistnienie naprzeciwległe. Liście całobrzegie, karbowane lub ząbkowane, zwykle lancetowate.
Kwiaty
Zebrane w gęstych, skupionych okółkach w szczytowej części pędu tworząc w efekcie kłosopodobne kwiatostany złożone. Korona niebieska, niebiesko-purpurowa lub biała.
Owoce
Czterodzielne rozłupnie, rozpadające się na cztery pojedyncze rozłupki.
Występowanie
Pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie w górach na terenach trawiastych i w lasach.
Właściwości kłosowca fenkułowego
Górne drogi oddechowe
Podobnie jak większość roślin jasnowatych (mięta, tymianek, bazylia), kłosowiec jest rośliną aromatyczną, przez co stosowana jest w przypadku schorzeń układu oddechowego, przy przeziębieniach i katarze. Do tego stymuluje pocenie się oraz obniża gorączkę.
Układ krążenia i przewód pokarmowy
Do tego korzystnie wpływa na układ krwionośny, uelastyczniając naczynia krwionośne i pośrednio wpływając na regulację pracy serca. Stymuluje trawienie, wydalanie gazów jelitowych i łagodzi zaburzenia układu pokarmowego.
Drobnoustroje
Zawarty w roślinie olejek eteryczny z nadziemnych części kłosowca zawiera silne substancje aktywne, przez co jest owadobójczy (można go stosować zamiast syntetycznych środków owadobójczych), a także antybakteryjny. Jest toksyczny wobec kropidlaka popielatego (może wywołać poważne infekcje płucne) i kropidlaka żółtego (wytwarza cząsteczki kancerogenne atakujące wątrobę), do tego hamuje rozrost wielu bakterii.
Stany zapalne
Olejek jest także silnie przeciwzapalny i może zahamować rozwój stanów zapalnych w stadiach zarówno początkowych, jak i tych bardziej zaawansowanych.
Układ nerwowy
Kłosowiec wpływa korzystnie na układ nerwowy. Jego aromat działa przede wszystkim uspokajająco oraz poprawia jakość snu.
Zewnętrznie
Jest również szeroko stosowany zewnętrznie w postaci inhalacji i kąpieli leczniczych, m.in. w przypadku chorób skórnych wywołanych grzybicą.
Rośliny o podobnym działaniu
Katar – Sosna zwyczajna
Owady – Bazylia pospolita
Stany zapalne (ogólnie) – Rozmaryn lekarski
Zaburzenia snu – Dziurawiec zwyczajny
Grzybica – Jałowiec pospolity
Przeciwwskazania do stosowania kłosowca
Brak przeciwwskazań.
Pozyskiwanie
Roślina dziko nie występuje w Polsce oraz z racji tego, że częściej traktowany jest jako roślina ozdobna, rzadko trafia do aptek i sklepów zielarskich. Najlepiej kupić go w sklepach ogrodniczych i posadzić u siebie w ogrodzie.
Składniki aktywne
rozwińOlejek eteryczny – estragol, anetol, limonen, eukaliptol, menton
Seskwiterpeny
Flawonoidy
Przepisy z kłosowca fenkułowego
Napar z kłosowca
Dawkowanie:1-3 fliliżanki dziennie.
Przygotowanie:1 łyżeczka do kawy świeżej lub suszonej rośliny, 150 ml wody.
Ziele zalać wrzątkiem i parzyć przez 5-10 minut.