Opis rośliny
rozwińPokrój
Osiąga wysokość do 2m.
Kłącze
Grube, guzowate, płożące się.
Liście
Długie, wąsko-lancetowate, osadzone pochwiasto.
Kwiaty
Zebrane w wiechy, drobne, korona zielonkawa, rurkowata u podstawy, wyżej dzwonkowata, trójłatkowa, kielich biały, trzyząbkowy, słupek jeden, pręcik płodny jeden, dwa przekształcone w prątniczki, dwa przekształcone w dużą, czerwonoplamą warżkę i jeden zupełnie zredukowany.
Owoce
Czerwona, mięsista jagoda wielkości grochu, zawierająca trzy czarne nasiona.
Występowanie
Pochodzi z południowych Chin, Indochin i Tajwanu. Uprawiana także na wschodnich wybrzeżach Indii, w Japoni oraz Antylach.
Właściwości galangalu
Układ krążenie oraz odchudzanie
Zawarta w roślinie galangina należy do flawonoidów, która ma między innymi działanie antyoksydacyjne i przeciwmiażdżycowe. Hamuje aktywność lipazy trzustkowej oraz wykazuje działanie hipolipemiczne. Dzięki temu ma właściwości odchudzające, wyrównuje poziom cukru oraz cholesterolu. Właściwości przeciwutleniające chronią komórki nerwowe i spowalniają utratę pamięci (Alzheimer). Jest on szczególnie polecany osobom, które stosują dietę na zmniejszenie wagi, ponieważ przyspiesza on odchudzanie, pozytywnie wpływa na metabolizm oraz powoduje szybsze spalanie tłuszczu. Ponadto substancje zawarte w korzeniu tej rośliny obniżają poziom cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów, a także podnoszą poziom „dobrego” cholesterolu HDL.
Drobnoustroje
Galangina ma także zabójcze właściwości dla wirusów, grzybów i bakterii. Zwalcza wirusy patogenne, np. polio, RSV, VHS-1, AIDS i grypę. Składniki Alpinii zmniejszają także odporność bakterii na antybiotyki rozwiniętą przez szczepy gronkowca złocistego.
Przewód pokarmowy
Podobnie jak imbir, Alpinia wspomaga trawienie, zwłaszcza przy trudnym i powolnym lub bolesnym trawieniu. Olejek eteryczny zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Działa żółciopędnie i rozkurczowo. Pomaga w przypadku trudności z wydaleniem gazów jelitowych. Łagodzi mdłości (w tym chorobę lokomocyjną), ogólnie wzmacnia organizm oraz stymuluje apetyt.
Stany zapalne oraz działanie przeciwbólowe
Alpinie działają także przeciwbólowo i przeciwzapalnie na poziomie skóry stymulując układ immunologiczny. Skutecznie znieczulają bóle stawów i zębów, działają korzystnie w przypadku osteoporozy oraz wykazują właściwości łagodzące i przeciwzapalne w przypadku artretyzmu. Naukowcy przekonują, że Galangal jest tak samo skuteczny jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (LNPZS).
Zewnętrznie
Galangal stosowany jest zewnętrznie w przypadku zaburzeń menstruacyjnych, kaszlu, bólu gardła i bronchitu. Alpinia galanga jest również afrodyzjakiem, który stymuluje libido, zwłaszcza u kobiet.
Rośliny o podobnym działaniu
Odchudzanie – Baobab afrykański
Wirus HIV-1 (AIDS) – Hyzop lekarski
Choroba lokomocyjna – Płucnica islandzka
Osteoporoza – Koniczyna łąkowa
Libido – Lubczyk ogrodowy
Przeciwwskazania do stosowania galangalu
Nie odnotowano żadnych przeciwwskazań i skutków ubocznych. Nie zaleca się jednak osobom ze stwierdzoną alergią. Brak również wystarczających badań, aby zastosować roślinę w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Pozyskiwanie
W Polsce Galangal dostępny jest w postaci zmielonej, suszonej, świeżych kłączy lub gotowych past. Kłącze można przechowywać w lodówce, najlepiej na papierowym ręczniku. Nadaje się także do mrożenia. Przed spożyciem należy go jednak oskrobać. Zazwyczaj po ugotowaniu wyjmuje się galangal, ale jeśli długo gotujemy potrawę i galangal zmięknie, można zjeść plastry.
Składniki aktywne
rozwińGingerole
Diarylheptanoidy – galganol i alpinol
Flawonoidy – galangina, kwercetyna, kemferyd, izoramnetyna
Olejki eteryczne – eukalipton, pinen, mircen, beta-bizabolen
Polisacharydy
Przepisy z wykorzystaniem galangalu
Napar z galangalu
Dawkowanie:2-3 razy dziennie, po 100 ml.
Przygotowanie:1 łyżeczka kłącza galangalu, 200 ml wody.
Zalewamy kłącze alpinii wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez 10-15 minut po czym przecedzamy.
Nalewka z galangalu
Dawkowanie:Wewnętrznie – 1-3 razy dziennie, po 5 ml.
Zewnętrznie – stosować w miarę potrzeby.
Przygotowanie:100g suchego lub świeżego, rozdrobnionego surowca, alkohol 40-60%.
Galangal zalewamy alkoholem i odstawiamy na okres około 10 dni, po czym filtrujemy.
Olej/Ocet galangowy
Dawkowanie:Okład trzymamy przez 1-2 godziny, 3 razy dziennie.
Przygotowanie:kłącze galangi w stosunku 1:3 z octem/olejem.
Kłącze suche lub świeże mielone zalewamy octem lub olejem (najlepiej ciepłym), po czym odstawiamy na 7 dni i filtrujemy. Do okładów ocet z galangi możemy także rozcieńczyć z wodą lub z naparem rumiankowym (1:1).
Inne
Dawkowanie:Przygotowanie:
1# 2 g sproszkowanego kłącza wymieszać z łyżeczką miodu. Spożywać 2-3 razy dziennie jako środek na ból brzucha, niestrawność i chorobę lokomocyjną
2# Ból zębów – przeżuwać plasterek alpinii
3# Stany zapalne jamy ustnej i gardła, zakażenia grzybami i bakteriami – 1 łyżeczka octu z galangi, ½ szklanki wody