Adansonia digitata

Baobab afrykański

Baobab według afrykańskich wierzeń, jest drzewem posadzonym na opak. Dzięki bardzo
wysokiemu stężeniu witaminy C i zdolnościom przeciwutleniającym, uznano go za kolejny superfood. Wykorzystuje się wszystkie jego elementy – kora, liście, nasiona oraz owoce. Stanowi on cenny surowiec odżywczy, a także leczniczy. Zawiera kwas cytrynowy, który nadaje mu kwaskowaty posmak. Jest również stosowany jako naturalny konserwant.

Galeria

źródło: Theme Inn

źródło: Dinesh Valke

źródło: Lip Kee

źródło: Dinesh Valke

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość do 25 m.

Pień
Osiąga średnicę ok. 9 m (30 m obwodu), cylindryczny, nisko rozgałęziony na kilka potężnych konarów. Kora jest gładka, gruba do 10 cm.

Liście
Dłoniaste, złożone z 3-5–7 listków, pojawiają się po pierwszych deszczach. U młodych osobników liście są niepodzielone.

Kwiaty
O mdłym zapachu, obupłciowe, białe, pięciokrotne, duże (12–17 cm), zwisające na długich szypułkach. Pręciki zrośnięte są do połowy długości w rurkę.

Owoce
Wydłużone lub kuliste, o długości 20–30 cm, o zdrewniałej łupinie i białym, kwaśnym miąższu

Nasiona
Czarne, twarde, o kształcie nerkowatym.

Występowanie
Rośnie dziko w afrykańskich regionach sahelijskich oraz na Madagaskarze. Uprawiany również w Indiach oraz na Małych Antylach.

zwiń

Właściwości baobabu afrykańskiego

Działanie antyoksydacyjne oraz nowotwory

Owoce baobabu zawierają 10-krotnie więcej witaminy C niż pomarańcze, 6 razy większą zawartość potasu niż banany i dwukrotnie większą zawartość wapnia od mleka. Ponadto posiadają wysoki poziom polifenoli i karotenoidów oraz charakteryzują się bardzo wysokim potencjałem antyoksydacyjnym. Związki te zmniejszają ryzyko uszkodzenia struktur komórkowych i DNA. Zapobiegają dzięki temu wielu chorobom, m.in. nowotworowym oraz neurodegeneracyjnym.

Drobnoustroje

Dzięki obecności steroli, saponin i triterpenów, owoce baobabu działają wysoce przeciwzapalnie i wzmacniają układ odpornościowy. Obniżają gorączkę i ból w taki sam sposób jak aspiryna. Dodatkowo miąższ z owoców działa przeciwwirusowo i chroni wątrobę. Zarówno miąższ, jak i ekstrakty z liści i nasion wykazują działanie niwelujące wirusa grypy, opryszczki oraz RSV – główną przyczynę infekcji dróg oddechowych u dzieci.

Preparaty z owoców baobabu stosowane są również w leczeniu malarii, ospy, odry oraz czerwonki.

Wzmocnienie organizmu oraz przewód pokarmowy

Zmniejszają ból, działają wzmacniająco oraz immunostymulująco. Często wykorzystywane są one w dietach sportowców, ponieważ ułatwiają odzyskiwanie sił. Do tego są bogate w cukry i w formie sproszkowanej mogą służyć jako naturalny słodzik.

Medycyna ludowa, poza gorączką, zaleca stosowanie owoców w razie biegunki (tanina i garbniki) i dyzenterii. Zawierają błonnik, który stymuluje dobry rozrost bakterii flory jelitowej, oczyszcza organizm z toksyn oraz pozwala obniżyć indeks glikemiczny potraw i dzięki właściwościom pęczniejącym, wspomagają odchudzanie.

Rośliny o podobnym działaniu

PrzeciwutleniaczSzparag lekarski
GorączkaLipa
RekonwalescencjaKozieradka pospolita
Indeks glikemicznyOwies zwyczajny

Przeciwwskazania do stosowania baobabu

Nie przekraczać dziennej dawki 1-2 łyżeczek proszku.

Pozyskiwanie

Z racji tego, że baobab rośnie dziko tylko w afrykańskich regionach sahelijskich oraz na Madagaskarze – w Polsce dostępny jest w formie proszku, który posiada takie same wartości odżywcze co w całym owocu. Do uzyskaniu proszku nie wykorzystuje się żadnej obróbki termicznej.

Składniki aktywne

rozwiń

Witaminy – C, B1, B2, B3, B6, E, PP
Minerały – żelazo, wapń, fosfor, potas, cynk, miedź, mangan, magnez
Proteiny – zbudowane z 14 różnych aminokwasów
Prebiotyki – fruktooligosacharydy
Polifenole – flawonoidy i taniny
Fitosterole
Triterpeny
Saponiny
Karotenoidy
Substancje śluzowe
Celuloza
Kwas cytrynowy

zwiń

Przepisy z baobabu afrykańskiego

Brak

Dawkowanie:

Przygotowanie: