Bambusa bambos

Bambus trzcinowaty

Bambus wykorzystywany jest zarówno w kuchni, kosmetyce, budownictwie, jak i medycynie ludowej w krajach azjatyckich od tysiącleci. Istnieje ponad 130 gatunków bambusa i jest najszybciej rosnącą trawą na świecie – nawet do 1 metra dziennie.  Kwitnienie i obumieranie danego gatunku występuje jednocześnie na całym świecie, niezależnie od warunków wzrostu. Z powodzeniem wytwarza się z nich meble, naczynia, mosty, czy chaty. Do tego żadna roślina nie zawiera tylu substancji czynnych co bambus, a jest ich 520 (żeń-szeń – 240).

Galeria

źródło:CHUTTERSNAP

źródło: Patrick Hendry

źródło: Kool C

źródło: Minh Trí

Opis rośliny

rozwiń

Pokrój
Osiąga wysokość od 1 do 20 m.

Pędy
Drewniejące, wzniesione lub wspinające się, krzewiaste, drzewiaste lub kępiaste.

Liście
Wyprostowane, różnych rozmiarów.

Kwiaty
Zebrane w silnie rozgałęziony kwiatostan.

Występowanie
Dziko występuje na kontynencie azjatyckim, amerykańskim, afrykańskim i w Oceanii. Szeroko rozpowszechniona uprawa.

zwiń

Właściwości bambusa trzcinowatego

Górne drogi oddechowe i krwawienia

Korzenie bambusa wykorzystywane są w przypadku grypy i przeziębienia, ponieważ wspomagają obniżanie gorączki. Herbata z liści bambusa służy przede wszystkim uspokojeniu nerwów i tamowaniu krwotoków. Do tego łagodzi krwawienia menstruacyjne oraz kaszel i krwioplucie z dróg oddechowych. Jest także bardzo dobrym środkiem uspokajającym dzieci.

Drobnoustroje

Liście bambusa posiadają umiarkowane właściwości przeciwutleniające i działają przeciwzapalnie. Zwalczają także mikroorganizmy mogące zakazić pokarmy, w tym bakterie i grzyby (m.in. kropidlak czarny lub Penicillium citrinum).

Przewód pokarmowy oraz cukrzyca

Wyciągi z liści i pędów bambusa usprawniają przemianę materii, niwelują skurcze żołądka, poprawiają ukrwienie i pozytywnie wpływają na stan nerwów i mięśni. Natomiast ekstrakt hydroalkoholowy z nasion bambusa ma podobne właściwości do leku przeciwcukrzycowego o nazwie blibenklamid. Duża zawartość cukrów złożonych regulujących poziom cukru we krwi powoduje także zmniejszenie apetytu na słodycze.

Układ moczowy

Nasiona bambusa mają działanie przeczyszczające oraz leczą zaburzenia mikcji, czyli nagłej potrzeby oddawania moczu. Pędy bambusa działają moczopędnie i oczyszczająco na organizm, wspierając usuwanie szkodliwych substancji. Ponadto ułatwiają pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Stany zapalne oraz stawy

Zewnętrznie bambus stosuje się w przypadku lumbago, artretyzmu, bólu pleców oraz stanach zapalnych stawów. Jest popularnym składnikiem maści łagodzących ból. Medycyna ludowa wykorzystuje spalony korzeń w formie okładów na miejsca zaatakowane przez grzybicę, krwawiące dziąsła i bolące stawy. Z kolei żywica z łodyg stosowana jest jako preparat remineralizujący i poprawiający elastyczność stawów na poziomie chrząstki, uśmierza bóle stawowe oraz odżywia suchą skórę i włosy. Skutecznie wpływa na elastyczność i ruchomość stawów, regenerując maź stawową.

Pielęgnacja

Kosmetyka chętnie korzysta z bambusa do produkcji preparatów dotleniających zmęczoną skórę i nieelastyczne, suche włosy. Wysoka zawartość krzemionki pozytywnie wpływa na dłonie i paznokcie. Sprawia, że stają się mocne, zdrowe, nie łamią się i nie rozdwajają. Regeneruje włosy, zagęszcza je, wzmacnia oraz stymuluje ich wzrost. Flawonoidy wzmacniają naczynia, chroniąc przed promieniowaniem UVA i UVB, a także spowalniają proces starzenia się skóry. Bambus działa antybakteryjnie, rozświetla, odświeża skórę i redukuje cellulit.

Rośliny o podobnym działaniu

Obfite miesiączkiTasznik pospolity
Skurcze żołądka – Koper ogrodowy
Nietrzymanie moczuPerz właściwy
Zapalenie stawówŻywokost lekarski
WłosySkrzyp polny

Przeciwwskazania do stosowania bambusa

Regularne spożywanie bambusa skutkuje rozwojem niedoczynności tarczycy i obniża męską płodność.

Pozyskiwanie

W bambus najlepiej zaopatrzyć się w aptece lub sklepie z naturalnymi preparatami leczniczymi. Młode pędy przeznaczone do jedzenia zbiera się kiedy mają 10-15 cm wysokości. Można je jeść na surowo, ale lepiej ugotować, ponieważ wysoką temperaturą niszczymy lekko toksyczny składnik obecny w surowym bambusie.

Składniki aktywne

rozwiń

Krzem organiczny – kolanka łodyg

Pędy
Kwasy organiczne
Cukry
Żywice
Woski

Nasiona
Aminokwasy
Witaminy

Liście
Proteiny – glutelina
Aminokwasy
Enzymy

zwiń

Przepisy z wykorzystaniem bambusa

Napar z liści bambusa

Dawkowanie:

2-3 razy dziennie.

Przygotowanie:

1 łyżeczka rozdrobnionych liści bambusa, 250 ml wody.

Zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 10 minut.