niedociśnienie
-
Orzech włoski
Orzech jest drzewem pochodzącym z Bliskiego Wschodu, natomiast do Polski przywędrował z Bałkanów i uprawiany jest głównie w ogrodach. Archeologia potwierdza, że stosowany był już 9000 lat temu, a Grecy nazywali je „drzewem królewskim”, ponieważ zarówno leczy jak i żywi. Wszystkie części rośliny, od korzenia, aż po skorupy i przegrody nasienne zawierają czynne substancje biologiczne. Regularne spożywanie 3-4 orzechów pozwala utrzymać właściwy poziom cholesterolu oraz z powodzeniem mogą zastąpić ryby w prawidłowej diecie. Głównym surowcem zielarskim są jego liście oraz zielona, niedojrzała naowocnia.
-
Ruszczyk kolczasty
Znany także pod nazwą Myszopłoch kolczasty, jest kolczastym, zimozielonym podkrzewem. Jego polska nazwa nawiązuje do sztywnych i ostrych liści, którymi obkładano żywność, aby uchronić ją przed gryzoniami. Medycyna ludowa wykorzystuje go przede wszystkim ze względu na dolegliwości układu krążenia, a dawniej wchodził w skład „syropu pięciu korzeni”, który był popularnym lekiem diuretycznym. W krajach śródziemnomorskich młode pędy spożywane są jak szparagi, a nasiona służyły jako substytut kawy. Surowcem zielarskim są jego korzenie oraz kłącze.
-
Arnika górska
Ze względu na dużą ilość cennych właściwości leczniczych arniki, wykorzystywanych od wieków, roślina ta niemalże całkowicie wyginęła. Stając się ofiarą własnego sukcesu, obecnie jest pod ochroną, a surowiec stosowany w kosmetyce i farmakologii pochodzi tylko z upraw. Występuje 30 gatunków arniki, z czego w Polsce tylko arnika górska. Doustnie staje się szybko toksyczna i dzisiaj stosowana jest tylko miejscowo. Surowcem leczniczym są kwiaty arniki, liście i koszyczki, choć najwięcej wartościowych substancji czynnych znajduje się w jego olejku eterycznym. Równowartościowych składników dostarcza także arnika łąkowa.