O mnie

„Jeśli jest książka, którą chciałbyś przeczytać, ale nie została ona jeszcze napisana, to musisz napisać ją sam.”

To właśnie te słowa, amerykańskiej powieściopisarki Toni Morrison, natchnęły mnie do pierwszych rozważań nad stworzeniem platformy, którą właśnie Wy, Drodzy Internauci i Drogie Internautki, macie teraz możliwość aktywnie studiować.

Przez aktywność mam przede wszystkim na myśli wkład, jaki wszyscy wspólnie możemy zaoferować, aby każdego dnia poszerzać granice jej możliwości. Nie jestem żadnym ekspertem w tematyce ziołolecznictwa czy dietetyki. Ale mam za to pewną istotną cechę – potrzebę ładu i wygody w użytkowaniu wiedzy. Cechę, która towarzyszy mi niemal codziennie, kiedy poświęcam swój czas Perperunie.

Podobnie jak wielu z Was, dostrzegam problemy i potrzeby w otaczającym nas świecie. Dlatego poszukuję rozwiązania, które nie tylko będzie dla nas lepsze i skuteczniejsze. Ale także ułatwiające życie wielu osobom, które go naprawdę potrzebują. Zatem postawiłem sobie za cel zdobycie jak największej wiedzy, związanej z naturoterapią, a także poskładanie książkowego oraz internetowego chaosu informacji w jedną całość. By móc wiedzę tę przedstawić w jak najbardziej przystępnej dla Was formie. Tym właśnie jest Perperuna.

Platforma ta powstała w wyniku mojej własnej potrzeby. Potrzeby jaką jest rzetelne i skondensowane źródło informacji na temat zdrowszej alternatywy dla oferowanych nam na każdym kroku syntetycznych rozwiązań. Strona, która pomoże mi zadbać o zdrowie zarówno swoje, jak i przede wszystkim, moich bliskich – na miarę XXI wieku. Wiem, że nie jestem jedyną taką osobą, dlatego gorąco zachęcam Was do współpracy. Entuzjaści, ekspertki, niedzielni hobbyści, czy certyfikowani naturoterapeuci. Zamiast się prześcigać, zatrzymajmy się na chwilę, zastanówmy i zróbmy mały krok w tył. Krok w stronę tego, co od samego początku mieliśmy w zasięgu ręki.

Bibliografia

Ze względu na fakt, iż zależy mi na jak największej transparentności, poniżej chciałbym podzielić się z  wami źródłami wszelkich informacji jakie są weryfikowane, porównywane i zamieszczane na tej stronie. Oczywiście w miarę rozwoju, lista ta będzie się powiększać adekwatnie do materiałów, do jakich uda mi się zasięgnąć.

 

Linda B. White, Steven Foster, „Ziołowa apteka domowa”, 2018 r.

Carole Minker, „200 Roślin, które leczą”, 2019 r.

Magdalena Gorzkowska, „Zioła – jak zbierać, przetwarzać, stosować”, 2020 r.

Jadwiga Górnicka, „Apteka Natury. Poradnik zdrowia”, 2003 r.

Patrycja Machałek, „Siła ziół”, 2018 r.

Teresa Lewkowicz-Mosiej, „Zioła w leczeniu chorób cywilizacyjnych”, 2017 r.

Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski, „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, 1987 r.

Aleksander Ożarowski, „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy”, 1982 r.

http://www.czytelniamedyczna.pl/

http://www.postepyfitoterapii.pl/

https://www.medianauka.pl/ (morfologia i występowanie)

https://www.poradnikzdrowie.pl/

https://ktociewyleczy.pl/

https://pl.wikipedia.org/ (morfologia i skład)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

https://www.nih.gov/

https://eol.org/